דף הבית >> ניתוחים אסתטיים >> הגדלת שדיים

ניתוח הגדלת שדיים

 
רקע:
החזה הנשי הוא אחד החלקים היותר משמעותיים מבחינה חזותית, אסתטית ומינית, ומשמש מוקד עניין ומשיכה בעלי חשיבות גדולה בדיאלוג האנושי. ניתוח הגדלת שדיים הוא ניתוח אשר נועד לנשים עם חזה קטן ,או נשים אשר חפצות לשנות ולהגדיל את החזה לאחר הריונות ולידות או ירידה במשקל. זהו אחד הניתוחים הנפוצים ביותר הקיימים במסגרת הכירורגיה הפלסטית, ומדי שנה עוברות בארץ אלפי נשים ניתוח זה, אשר נחשב לבטוח, אמין ,ומעניק תוצאות טובות ומשביעות רצון. השינוי שחל בנשים לאחר ניתוח הגדלת חזה הוא דרמטי, ומעניק להן משנה נשיות, בטחון עצמי ושיפור ניכר בדימוי הגוף.
 

מהלך הניתוח

הניתוח להגדלת החזה נעשה על ידי החדרת שתל סיליקון לחלל אשר נוצר על ידי המנתח מתחת לשד. מיקום הכיס או החלל מתחת לשד או מתחת לשריר נקבעים במהלך הפגישה הקדם ניתוחית בין הרופא ובין המטופלת, כל אחת על פי מבנה גופה והעדפותיה.
הניתוח אשר נעשה בהרדמה כללית קלה וקצרה, מתחיל בחתך באורך 3-4 ס"מ בקפל אשר קיים מתחת לשד. דרך חתך זה יוצר המנתח את החלל על ידי הפרדת הרקמות בין אם מתחת לבלוטת השד, ובין אם מתחת לשריר החזה, בגודל מתאים על מנת להחדיר לתוכו את שתל הסיליקון.  לאחר מיקום השתלים בצורה סימטרית התואמת את מבנה הגוף, נתפר הפצע בתפרים נספגים בלתי נראים, והמטופל מתעוררת לבושה בחזיה בלבד וללא צורך בתחבושות. לאחר התאוששות קצרה, באם מצבה של המטופלת מאפשר זאת, היא משתחררת לביתה עוד ביום הניתוח.
 

שתלי סיליקון

השתלים המקובלים כיום ברחבי העולם לניתוח הגדלת והרמת חזה הם שתלי סיליקון. קיימות בעולם מספר חברות המייצרות שתלי סיליקון. ד"ר תמיר משתמש בשתלי הסיליקון הטובים והמשובחים ביותר , ללא פשרות בנושא . שתלי הסיליקון הם סטריליים, חדשים לחלוטין, ובאיכות הטובה ביותר. לשתלי הסיליקון אחריות יצרן לכל החיים, והניסיון המצטבר במליוני ניתוחים כאלו ,על פני עשרות שנים ברחבי העולם ,מוכיחים אמינות ובטיחות בשימוש בשתלים אלו. קיימים מיתוסים רבים סביב השימוש בשתלי סיליקון, ורובם המכריע מופרך לגמרי וניזון משמועות. שתלי הסיליקון להגדלת והרמת חזה מאושרים על ידי כל הרשויות ומשרדי הבריאות השונים בעולם.
החומר המצוי בתוך מעטפת הסיליקון של השתל הוא ג'ל סיליקון משובח, אשר ככל הידוע אינו דולף מן השתל ואינו נודד בגוף. שתלי הסיליקון עמידים מאוד ללחץ, ונדרש כוח אלים ביותר על מנת לגרום לקרע או דליפה מהם. הם אינם מתפוצצים, אין מגבלה לטוס איתם, ואינם גורמים לגידולים או מחלות.
קיימים מספר סוגי שתלים מבחינת צורה- השתלים העגולים, אשר יכולים להיות שטוחים או עם פרופיל גבוה, ושתלים בעלי מבנה אגס הנקראים שתלים אנטומיים. סוג השתל הייעודי למטופלת ייקבע במהלך פגישת הייעוץ, כל אחת על פי המבנה שלה והעדפותיה.
 

קביעת גודל השתל

שתלי סיליקון מיוצרים כאמור במספר דגמים ובגדלים שונים. הם נמדדים לרוב על פי הנפח שלהם. טווח הגדלים נע משתלים קטנים סביב 200 סמ"ק ( אשר תואם פחות או יותר את משקלם)  ועד שתלים גדולים סביב 500 סמ"ק. קיימים בנוסף שתלים מיוחדים גדולים מאוד, וזאת לשימוש במקרים חריגים או בשחזורי שד.
לגבי בחירת גודל השתל, ישנם מספר כללים בסיסיים אשר יש להתחשב בהם בזמן בחירת השתל :
1. על מנת להעביר אשה מגודל חזייה  A ל- B, או מ B ל- C, זקוקים לנפח ממוצע של כ- 300 סמ"ק.
2. ככל שגודל השתל גדול יותר, כך הוא כבד יותר, ומכאן שבעתיד עשויה להיות צניחה מסוימת של החזה.
3. בדיעבד, נשים רבות מצטערות שלא עשו הגדלה גדולה יותר.
4. לא כל אשה יכולה להכיל שתל גדול- בנשים עם חזה קטן וצעיר, יכולת יצירת החלל התת שדי מוגבלת לפעמים, ולא ניתן להכניס שתל גדול מדי.
5. מחירו של שתל אינו נקבע על פי נפחו, כך שאין כל שיקול זר בבחירת השתל אלא רק טובתה של המטופלת ושיקול מקצועי בלבד.
בכל מקרה, נקבע גודל השתל במהלך הפגישה הקדם ניתוחית, מתוך התחשבות ברצונה של המטופלת ועל פי המבנה האישי של כל מטופלת.
לפרקים, עקב אסימטריה ניכרת בין שני השדיים, אין ברירה אלא להחדיר שתלים בעלי גודל שונה.
 

מהלך ההחלמה

בפרק הזמן לאחר הניתוח, במהלך  שבוע עד 10 ימים, המטופלת חווה לרוב לחץ ומתח באיזור החזה, גודש ובצקת ( כמו לאחר לידה ). תהליך זה נובע מהצטברות נוזלים ברקמת השד כתגובה לניתוח. לאחר הניתוח, בעיקר באם מוחדר השתל מתחת לשריר, הרי אז יכולים להופיע גם כאבים באיזור השדיים, אשר לרוב מגיבים לנוגדי כאבים ( כמו אדוויל או אקמול). ברוב המקרים התחושות האלו חולפות די מהר, ובהדרגה השדיים מתרככים והופכים להיות רגילים למגע ולתחושה.
כחלוף הזמן לאחר הניתוח, בהדרגה, השד מגיב למסה החדשה אשר נוספה לו והעור מעל השד הופך להיות רפוי יותר. עם הזמן יכולה להופיע כאמור שקיעה מסויימת של השד ויצירת קפל תת שדי, כל אשה על פי תכונות האלסטיות של העור שלה.
מבחינת הפצע, הרי הוא נרפא תוך כשבועיים. אין צורך בהוצאת תפרים,ולמעט טיפול מקומי קל לרוב אין כל בעיות. המטופלת יכולה לחזור לפעילות ביתית רגילה וגם לעבודתה תוך כשבוע, ולפעילות גופנית סבירה תוך כחודש. כל אלו על פי המלצות ואישור דר' תמיר.
 

סיבוכים ובעיות

אין ניתוח עולם אשר חף מבעיות אפשריות. בניתוחים פלסטיים ככלל, שולי הבטיחות גבוהים במיוחד, ואין תחליף לדיאלוג ישיר ואוהב בין הרופא והמטופלת . ניתוח הגדלת חזה הוא ניתוח נפוץ מאוד ומשביע רצון. רובם המכריע של הניתוחים  חולפים ללא כל בעיה, והחזרה לחיים רגילים מהירה. לפרקים עשויות להופיע בעיות מסוימות, אשר רובן קל, וניתן לטיפול. בכל מקרה של בעיה, יש ליידע את ד"ר תמיר או את צוות המרפאה.
הבעיות האפשריות נחלקות לכאלו אשר מופיעות בשבועות הסמוכים לניתוח, קרי בעיות מוקדמות, וכאלו שאר יכולות להופיע חודשים לאחר הניתוח, המייחסות יותר לתוצאות ניתוח.
בטווח הקצר יכולים להופיע דימום, זיהום ופתיחת פצע הניתוח. אין במקרים אלו סכנת חיים חס ושלום, אך הבעיה היא שקיימת סכנת דחיית השתל על יד הגוף, מצב אשר הוא נדיר ביותר אך עשוי להצריך הוצאת השתל וטיפול אנטיביוטי. מספר חודשים לאחר אירוע כזה ניתן לשקול הכנסה חוזרת של השתלים לאחר תום התהליך הדלקתי. יכולה להופיע הפרעת תחושה בפטמה אשר היא לרוב זמנית.
בטווח הארוך, יכולות להופיע התעבות הצלקות, יצירת נוקשות סביב השתלים ( יצירת קופסית), צניחה של השד ויצירת קפל תת שדי עמוק יותר, אסימטריה מסוימת במנח השד, ובנשים מסויימות הרגשת שולי השתל בעיקר בצד. כל אלו אשר צויינו לעיל כאמור נדירים מאוד.
היווצרות צלקות, יש להדגיש, היא תופעה אישית, וכל אדם מגיב אחרת לחתכים בעור. ברוב המכריע של המקרים, כחלוף חודשים עד שנים, הצלקות מיטשטשות לגמרי וכמעט ואינן נראות, אולם לפרקים צלקות יכולות להיות בולטות ועבות.
בכל מקרה, עם הגיעה של מטופלת לשיחת ייעוץ, יוסברו הנושאים בפירוט, וכל מועמדת לניתוח חותמת על טופס הסכמה רשמי לניתוח, אשר מעיד כי הוסברו לה כל התופעות האפשריות. אין בכך בכדי להסיר את אחריותו של דר' תמיר- ההפך הוא הנכון. ד"ר תמיר יעשה הכל כדי למנוע כל בעיה, ובמקרה הצורך יהיה זמין לטפל בכל בעיה או אי נוחות.
 

שאלות ותשובות

ש: האם אפשר להניק אחרי ניתוח הגדלת חזה
ת: וודאי. אין בניתוח כל פגיעה בשד. בסך הכל מזיזים את "בית החרושת" כלפי מעלה. ההנקה קלה ואפשרית והתינוק אינו יונק סיליקון.
ש: האם צריך להחליף את השתלים אחרי כמה שנים?
ת: אין הוראה של משרד הבריאות או הרשויות או היצרנים לגבי החלפת שתלים. כמו לכל מוצר מעשה ידי אדם, גם לשתלי הסיליקון אורך חיים. יחד עם זאת הם עמידים מאוד על פני שנים רבות. כל מטופלת תחליט אם יש בה רצון להחליף שתלים, ומוטב להתייעץ ברופא כל 10 שנים לגבי אפשרות כזו.
ש: האם ניתן להכנס להריון לאחר הגדלת חזה?
ת: בוודאי שכן. מבנה החזה ישתנה בזמן ההריון וההנקה, על פי מבנה השד של כל אשה. אין בהגדלת חזה בכדי לקלקל את מבנה השד לרוב לאחר תהליך זה, אך לעיתים עשויה להופיע צניחה מסויימת עם חזור השד למבנהו המקורי.
ש: מה הגיל המינימאלי להגדלת חזה?
ת: אין הוראה ברורה בנושא, אך מומלץ להגיע לגיל בגרות ואחריות ( קרי- גיל 18 ) לפני ביצוע הניתוח. במקרים מסויימים ניתן לשקול להקדים את הניתוח אך לא מתחת לגיל 17. אז כמובן נדרשת הסכמת ההורים.
ש: האם אוכל ללכת ללא חזיה לאחר הניתוח?
ת: נו, זו כבר שאלה אישית. אבל, ההמלצה היא להשתדל ללכת רוב הזמן עם חזיה תומכת בכדי לצמצם את תופעת הצניחה. אל לאשה להשלות עצמה כי חזה לאחר ניתוח משמעו חזה זקוף לנצח !!
 
 
לסיכום
ניתוח הגדלת חזה הוא ניתוח נפוץ, מוצלח ופשוט אשר גורם לשביעות רצון מרובה ושיפור משמעותי במבנה השדיים ובדימוי הגוף של המטופלת. אין כמובן תחליף לפגישה אישית וייעוץ לגבי כל מי שחפצה בניתוח זה, וכל הנושאים יוסברו בפגישת הייעוץ. למטופלת תהיה אפשרות לשאול כל שאלה רלוונטית לנושא והיא תיענה.
 
 

 
 
מרכז רפואי רמת אביב, ברודצקי 43, תל אביב
                טלפון 035278448