ניתוח הקטנת שדיים
 
רקע:
החזה הנשי הוא אחד החלקים היותר משמעותיים מבחינה חזותית, אסתטית ומינית, ומשמש מוקד עניין ומשיכה בעלי חשיבות גדולה בדיאלוג האנושי. יחד עם זאת, נשים עם שדיים גדולים וכבדים, עשויות לחוש מצוקה אמיתית עקב גודלם ומשקלם של השדיים. חזה גדול מדי גורם לתחושת עומס וכאב בכתפיים, כאבי גב כרוניים, אי נוחות חברתית ניכרת, הפרעה בפעילות ספורטיבית, ובעיות בבחירת חזיות וביגוד. בנוסף, החזה הגדול משמש מוקד לתשומת לב, לפעמים לא רצויה. לכל אלו נועד ניתוח הקטנת החזה. ניתוחים אלו נחשבים לניתוחים המסתיימים בשביעות הרצון הגבוהה ביותר, היות ותחושת  השחרור המלווה את הנשים לאחריו כה גדולה, עד כי הן מצטערות שלא עשו את הניתוח קודם, ומוכנות לספוג את הצלקות הכרוכות בניתוח באהבה.
 

מהלך הניתוח

ניתוח הקטנת חזה כרוך בהרחקת רקמות שד ועור ,תוך שימור הפטמה. כתוצאה מהניתוח, השד קטן בגודלו, ומורם כלפי מעלה. במהלך הניתוח מותאמים השדיים כך שיהיו סימטריים ככל הניתן.

קיימות מספר שיטות לבצע את הניתוח, והן נבדלות זו מזו בעיקר במבנה השד הנוצר ובצורת הצלקות.

השיטה החדשה לניתוח הקטנת חזה כוללת הרחקת נפח שד ועור, כך שהצלקות הנוצרות הן דמויות " סוכריה על מקל"- כלומר, עיגול מסביב לפטמה, וצלקת אנכית כלפי מטה. בדרך זו הצלקות נחבאות כמובן בתוך החזיה. עודפי העור הנותרים בבסיס השד לאחר הרחקת הנפח, מכווצים לצלקת מעגלית בקצה התחתון. כיווצים אלו יחלפו בדרך כלל תוך זמן קצר לאחר הניתוח.

השיטה המסורתית, אשר משתמשים בה במקרים מסויימים, בעיקר בשדיים גדולים מאוד ורחבים, כאשר יש צניחה גדולה של השד והקפל התת שדי עמוק מאוד, כוללת צלקות ארוכות יותר. במקרים אלו, עקב עודפי עור גדולים, אין ברירה אלא להרחיקם , וכתוצאה מכך  נוצרות צלקות בצורת האות T הפוכה, כלומר- עיגול סביב הפטמה, צלקת אנכית כלפי מטה, וצלקת רוחבית בבסיס השד, מאזור בית השחי ועד למרכז החזה.
שיטת הניתוח תיקבע במהלך פגישת הייעוץ, על פי מבנה החזה של כל מטופלת, וכן על פי העדפותיה.
הניתוח נעשה בהרדמה כללית, ונמשך כשעתיים עד שלוש. הרקמות המורחקות במהלכו נשקלות במהלך הניתוח, בכדי לדאוג לסימטריה ככל הניתן, ונשלחות לבדיקה פתולוגית. החתכים נתפרים בתפרים נספגים מיוחדים, ואינם נראים. זאת כדי להשיג ריפוי קל ללא סימני חוטים.
לאחר הניתוח , פרט לחבישות מקומיות, ישנם צינורות ניקוז היוצאים מצידי השד, אשר יוצאו על ידי המנתח בדרך כלל יום לאחר הניתוח. לאחר שהות של כ- 24 שעות באשפוז, משתחררת המטופלת לביתה.

מהלך ההחלמה
בפרק הזמן לאחר הניתוח, במהלך  שבוע עד 10 ימים, המטופלת חווה לרוב לחץ ומתח באיזור החזה, גודש ובצקת ( כמו לאחר לידה ). תהליך זה נובע מהצטברות נוזלים ברקמת השד כתגובה לניתוח. הבצקת והנפיחות ייספגו בהדרגה בימים לאחר הניתוח, וכך גם ייעלמו הכאבים ותחושת הלחץ.
לאחר הניתוח, החבישות נשארות על הפצעים במשך כשבוע. ניתן כמובן להתרחץ יום לאחר הניתוח. במהלך החודש לאחר הניתוח ועל המנותחת ללכת עם חזיה מיוחדת ( הניתנת לרכישה בבית החולים).
כשבוע לאחר הניתוח מורחקים האגדים על ידי הרופא. פצעי הניתוח מחלימים בהדרגה. התפרים כאמור הם תפרים נספגים, כך שאין צורך להוציאם.
החזרה לפעילות מלאה הדרגתית, אך תוך מספר ימים בדרך כלל אפשר לחזור לפעילות ביתית רגילה. החזרה לעבודה היא לרוב אחרי כשבוע, ופעילות ספורטיבית, אף היא בהדרגה, מאושרת אחרי 4-6 שבועות
 
סיבוכים ובעיות
 
אין ניתוח בעולם אשר חף מבעיות אפשריות. בניתוחים פלסטיים ככלל, שולי הבטיחות גבוהים במיוחד, ואין תחליף לדיאלוג ישיר ואוהב בין הרופא והמטופלת, ונגישות בכל עת . ניתוח הקטנת חזה הוא ניתוח נפוץ מאוד ומשביע רצון. רובם המכריע של הניתוחים  חולפים ללא כל בעיה, והחזרה לחיים רגילים מהירה. לפרקים עשויות להופיע בעיות מסוימות, אשר רובן קל, וניתן לטיפול. בכל מקרה של בעיה, יש ליידע את ד"ר תמיר או את צוות המרפאה.
הבעיות האפשריות נחלקות לכאלו אשר מופיעות בשבועות הסמוכים לניתוח, קרי בעיות מוקדמות, וכאלו שאר יכולות להופיע חודשים לאחר הניתוח, המייחסות יותר לתוצאות ניתוח.
בטווח הקצר יכולים להופיע דימום, זיהום, הפרשות  ופתיחת פצע הניתוח. פתיחת הפצע אופיינית בעיקר בחלק התחתון של השד, ואיננה מסוכנת- הפצע יחלים באופן עצמוני תוך שבועיים שלושה.
עקב הפרעה באספקת דם יכול, במקרים מאוד נדירים, להופיע נזק לאיזור הפטמה או לחלק מרקמת השד. במצבים קיצוניים ייתכן ויהיה צורך בתיקון ניתוחי. יכולה להופיע הפרעת תחושה בפטמה, אשר היא לרוב זמנית, אך יכולה גם להיות ירידה קבועה בתחושה לטווח הרחוק.
בטווח הארוך, יכולות להופיע התעבות הצלקות, צניחה של השד ויצירת קפל תת שדי עמוק יותר, ואסימטריה מסוימת במנח השד.
היווצרות צלקות, יש להדגיש, היא תופעה אישית, וכל אדם מגיב אחרת לחתכים בעור. ברוב המכריע של המקרים, כחלוף חודשים עד שנים, הצלקות מיטשטשות לגמרי וכמעט ואינן נראות, אולם לפרקים צלקות יכולות להיות בולטות ועבות.
בכל מקרה, עם הגיעה של מטופלת לשיחת ייעוץ, יוסברו הנושאים בפירוט, וכל מועמדת לניתוח חותמת על טופס הסכמה רשמי לניתוח, אשר מעיד כי הוסברו לה כל התופעות האפשריות. אין בכך בכדי להסיר את אחריותו של דר' תמיר- ההפך הוא הנכון. ד"ר תמיר יעשה הכל כדי למנוע כל בעיה, ובמקרה הצורך יהיה זמין לטפל בכל בעיה או אי נוחות.
 

שאלות ותשובות

 ש: האם אפשר להניק אחרי ניתוח הקטנת שדיים?
ת: עשויה להיות בעית הנקה לאחר ניתוח זה, היות וצנרת החלב בתוך השד נפגעת בחלקה. יחד עם זאת , תתאפשר ככל הנראה הנקה אך התינוק יזדקק לתוספת מזון בכדי להתפתח כראוי.
ש: מה יקרה אם אשמין או אכנס להריון לאחר הניתוח?
ת: מבנה החזה ישתנה בזמן ההריון וההנקה, וכך גם אם תהיה השמנה ניכרת. לעיתים עשויה להופיע צניחה מסויימת עם חזור השד למבנהו המקורי.
ש: האם אוכל ללכת ללא חזיה לאחר הניתוח?
ת: נו, זו כבר שאלה אישית. אבל, ההמלצה היא להשתדל ללכת רוב הזמן עם חזיה תומכת בכדי לצמצם את תופעת הצניחה. אל לאשה להשלות עצמה כי חזה לאחר ניתוח משמעו חזה זקוף לנצח !!
 
 
לסיכום-
ניתוח הקטנת חזה הוא ניתוח נפוץ,אשר גורם לשביעות רצון מרובה ושיפור משמעותי באיכות החיים, בצורת השדיים, ובדימוי הגוף של המטופלת. אין כמובן תחליף לפגישה אישית וייעוץ לגבי כל מי שחפצה בניתוח זה, וכל הנושאים יוסברו בפגישת הייעוץ. למטופלת תהיה אפשרות לשאול כל שאלה רלוונטית לנושא והיא תיענה.
 
 
 
 

 
 
מרכז רפואי רמת אביב, ברודצקי 43, תל אביב
                טלפון 035278448