דף הבית >> ניתוחים אסתטיים >> מתיחת בטן
ניתוח מתיחת בטן

רקע:

בטן רפויה ונפולה , היכולה להיווצר לאחר הריונות ולידות, או לאחר הרזייה ניכרת, עשויה לגרום לעגמת נפש ניכרת. סימני מתיחה, הפרעה בבחירת בגדים, מראה לא מצודד- כל אלו יכולים להביא אישה לחפש פתרון לשפר את מראה הבטן.
הבעיה בבטן רפויה איננה רק עודפי העור והשומן. בחלק מהמקרים אין כמעט שומן עודף. רפיון הבטן נגרם לרוב מחולשת שריר הבטן הנמצאים מתחת לעור ולשומן. המתיחה הניכרת שלהם בזמן ההריון גורמת לירידה באלסטיות וכתוצאה מכך אברי הבטן הפנימיים יוצרים בלט ותחושת נפיחות.  במהלך הניתוח מטופלת בעיה זו בכדי להשיג מראה של בטן חלקה וישרה.
ניתוח מתיחת בטן יכול לטפל באזור הבטן התחתונה, או הבטן כולה, וניתן לשלב בו גם שאיבת שומן במהלכו.
 

מהלך הניתוח

במהלך ניתוח מתיחת בטן מבוצעת הרחקה של עודפי עור ושומן מהבטן, וכן הידוק של שרירי הבטן באופן פנימי.
הניתוח נערך בהרדמה כללית. במהלכו מבוצע קודם כל בידוד הטבור סביב גבעולו, כך שיישמר עם הרמת דופן הבטן כלפי מעלה. לאחר מכן מבוצע חתך בדופן הבטן התחתונה, בקו של ניתוח קיסרי, אך גולש לצדדים לכיוון עצמות האגן. אורכו הכללי של החתך נמדד על פי מימדי גופה של כל מטופלת, ובנשים רזות אורך החתך לרוב קצר יותר. במהלך הפגישה והבדיקה יובהרו נושאים אלו.
באופן הדרגתי מופרדת רקמת העור והשומן מדופן הבטן כלפי מעלה, תוך שמירת הטבור במקומו. ההפרדה נערכת עד אזור קשת הצלעות ועצם החזה. אחר כך מבוצעת תפירה והידוק שרירי הבטן אשר נחשפו כתוצאה מהפרדת הרקמות הקודמת. הידוק זה נעשה במידה, בכדי לא לחנוק את איברי הבטן הפנימיים אשר היו מורגלים בחלל רחב, וכדי לא לגרום לקשיי נשימה לאחר הניתוח.
לאחר מכן מורחקים עודפי העור והשומן. בדרך כלל הכמות המורחקת יכולה להגיע עד איזור הטבור, כלומר מהקפל הבטני הנמוך באיזור קו השיער ועד לקו הטבור ולצדדים. שפות הפצע נתפרים אלו לאלו. התפרים הם תפרים נספגים בלתי נראים. לקראת תום הניתוח נפתח פתח קטן במרכז הבטן להוצאת הטבור.
לאחר הניתוח , פרט לחבישות מקומיות, ישנם צינורות ניקוז להפרשות השונות היוצאים משיפולי הבטן, אשר יוצאו על ידי המנתח בדרך כלל 3 ימים לאחר הניתוח. לאחר שהות של כ- 24 שעות באשפוז, משתחררת המטופלת לביתה.
 
 מהלך ההחלמה
בפרק הזמן לאחר הניתוח, במהלך  שבוע עד 10 ימים, המטופלת חווה לרוב לחץ ומתח באיזור הבטן, גודש ובצקת .תהליך זה נובע מהצטברות נוזלים ברקמות כתגובה לניתוח. הבצקת והנפיחות ייספגו בהדרגה בימים לאחר הניתוח, וכך גם ייעלמו הכאבים ותחושת הלחץ. על המטופלת ללכת עם חגורת בטן מיוחדת ( הניתנת לרכישה בבית החולים) אשר תומכת בבטן, ומצמצמת את הנפיחות, וזאת במהלך חודש לאחר הניתוח.
על המנותחת לרדת מהמיטה ולהתחיל בפעילות ביתית מתונה כבר ביום לאחר הניתוח. מומלצת תנועה, וביצוע פעילות יומיומית רגילה בכדי לצמצם את הסכנה בהתפתחות פקקת ( טרומבוזות ) והפרעה באוורור הריאות. מומלצת גם פעילות ריאתית על ידי ניפוח כפפת מנתחים או בלון מספר פעמים ביום בימים לאחר הניתוח, בכדי להגדיל את נפח הריאות.
לאחר הניתוח, החבישות נשארות על הפצעים במשך כשבוע. ניתן כמובן להתרחץ יום לאחר הניתוח.
כאמור, הנקזים מורחקים בפגישה נוספת מספר ימים לאחר הניתוח.
כשבוע לאחר הניתוח מורחקים האגדים על ידי הרופא. פצעי הניתוח מחלימים בהדרגה. התפרים כאמור הם תפרים נספגים, כך שאין צורך להוציאם. מבחינת הפצע, הרי הוא נרפא תוך כשבועיים שלושה. אין צורך בהוצאת תפרים, ולמעט טיפול מקומי קל לרוב אין כל בעיות.
החזרה לפעילות מלאה הדרגתית, אך תוך מספר ימים בדרך כלל אפשר לחזור לפעילות ביתית רגילה. החזרה לעבודה היא לרוב אחרי כשבוע, ופעילות ספורטיבית, אף היא בהדרגה, מאושרת אחרי 4-6 שבועות.
 
 סיבוכים ובעיות
 
אין ניתוח בעולם אשר חף מבעיות אפשריות. בניתוחים פלסטיים ככלל, שולי הבטיחות גבוהים במיוחד, ואין תחליף לדיאלוג ישיר ואוהב בין הרופא והמטופלת, ונגישות בכל עת . ניתוח מתיחת בטן  הוא ניתוח נפוץ ומשביע רצון. רובם המכריע של הניתוחים  חולפים ללא כל בעיה, והחזרה לחיים רגילים מהירה. לפרקים עשויות להופיע בעיות מסוימות, אשר רובן קל, וניתן לטיפול. בכל מקרה של בעיה, יש ליידע את ד"ר תמיר או את צוות המרפאה.
הבעיות האפשריות נחלקות לכאלו אשר מופיעות בשבועות הסמוכים לניתוח, קרי בעיות מוקדמות, וכאלו שאר יכולות להופיע חודשים לאחר הניתוח, המייחסות יותר לתוצאות ניתוח.
בטווח הקצר יכולים להופיע דימום, זיהום, הפרשות  ופתיחת פצע הניתוח. פתיחת הפצע, נדירה,  אופיינית בעיקר במרכז החתך, ואיננה מסוכנת- הפצע יחלים באופן עצמוני תוך שבועיים שלושה.
עקב הפרעה באספקת דם יכול, במקרים מאוד נדירים, להופיע נזק לאזור הבטן התחתונה, אשר מחלים באופן עצמאי, אולם במצבים קיצוניים ייתכן ויהיה צורך בתיקון ניתוחי.  יכולה גם להיות ירידה בתחושה בבטן התחתונה, אשר נובעת מחיתוך העצבים הדקים באזור, ולרוב התחושה חוזרת תוך מספר חודשים.
סיבוכים נדירים מאוד של בעיות ריאה ופקקת ( טרומבוזה בורידים ) יכולים להימנע ברובם אם המטופלת יורדת מן המיטה והופכת להיות פעילה תוך 24 שעות מן הניתוח. בכדי למנוע בעיות של התפשטות הריאות מומלצים גם תרגילי נשימה כפי שיוסבר על יד המנתח.
 

בטווח הארוך, יכולות להופיע התעבות הצלקות, צניחה של השוליים הצדדיים של הצלקת ויצירת "אוזניים קטנות" בפינות הבטן, ואסימטריה מסוימת של החתך. במהלך הניתוח המנתח דואג ליצירת בטן שטוחה וישרה, אך בחודשים לאחר הניתוח העור מעל החתך יכול להיות רפוי יותר וכתוצאה מכך היווצרות הקפלים הקטנים בצידי החתך. דבר זה ניתן לתיקון מאוחר.
היווצרות צלקות, יש להדגיש, היא תופעה אישית, וכל אדם מגיב אחרת לחתכים בעור. ברוב המכריע של המקרים, כחלוף חודשים עד שנים, הצלקות מיטשטשות לגמרי וכמעט ואינן נראות, אולם לפרקים צלקות יכולות להיות בולטות ועבות, וכן גם עם פיגמנט עליהן.
בכל מקרה, עם הגיעה של מטופלת לשיחת ייעוץ, יוסברו הנושאים בפירוט, וכל מועמדת לניתוח חותמת על טופס הסכמה רשמי לניתוח, אשר מעיד כי הוסברו לה כל התופעות האפשריות. אין בכך בכדי להסיר את אחריותו של דר' תמיר- ההפך הוא הנכון. ד"ר תמיר יעשה הכל כדי למנוע כל בעיה, ובמקרה הצורך יהיה זמין לטפל בכל בעיה או אי נוחות.
 
שאלות ותשובות
ש: כמה זמן מחזיקה התוצאה?
ת: תלוי במבנה גופה ויכולתה של המנותחת לשמור על משקלה. בכלל, לאחר ניתוח מתיחת בטן הבטן מתיישרת, והקפל בבטן התחתונה נעלם לצמיתות, אולם הבטן העליונה קשה יותר לטיפול, ובנשים שמנות עשויה עדיין להיות בליטה בבטן העליונה. דיאטה לאחר הניתוח תסייע להוריד אותה.
ש: האם אפשר להיכנס להריון לאחר הניתוח?
ת: וודאי. על המטופלת לדווח לרופא מראש על רצונה העתידי בכך. במקרים אלו התפירה הפנימית (הידוק השרירים) נעשה באופן שמרני יותר. לאחר הריון ולידה עשוי להופיע רפיון מחודש של הבטן, אך לרוב לא באותה דרגה.
ש: האם ניתן לשלב ניתוח נוסף או שאיבת שומן במהלך הניתוח?
ת: מאוד תלוי במבנה גופה ובמצבה של כל אחת. בעיקרון, אנחנו נמנעים מניתוחים משולבים בכדי לצמצם את הסכנות והסיבוכים לאחר ניתוח. אולם, לפרקים, ניתן לשלב שאיבת שומן מוגבלת בעיקר מאיזור הירכיים בכמות שומן מורחקת קטנה.
ש: האם ייעלמו סימני המתיחה על העור ?
ת: סימני מתיחה ( סטריה ) הן צלקות פנימיות של הדרמיס שנגרמות כתוצאה ממתיחה ניכרת של העור ( כמו בהריון או בהשמנה ניכרת). כל אותם סימנים אשר נמצאים מתחת לקו החתך , כלומר מתחת לטבור , סביר שייעלמו. אלו שנמצאים מעל הטבור לא ייעלמו אלא יימתחו כלפי מטה.
 
לסיכום
ניתוח מתיחת בטן הוא ניתוח מקובל, אשר גורם לשביעות רצון מרובה ושיפור משמעותי באיכות החיים, בבחירת הבגדים, ובדימוי הגוף של המטופלת. אין כמובן תחליף לפגישה אישית וייעוץ לגבי כל מי שחפצה בניתוח זה, וכל הנושאים יוסברו בפגישת הייעוץ. למטופלת תהיה אפשרות לשאול כל שאלה רלוונטית לנושא והיא תיענה.
 
 
מרכז רפואי רמת אביב, ברודצקי 43, תל אביב
                טלפון 035278448