דף הבית >> ניתוחים אסתטיים >> שאיבת שומן
שאיבת שומן
 
רקע:
השמנת יתר היא תופעה נפוצה, הגורמת לאי נוחות אישית , בריאותית וחברתית. נשים וגברים אשר סובלים מבעיה זו פונים לפרקים למנתח פלסטי בכדי לפתור בעיה מציקה זו. אולם, יש להדגיש, שאיבת שומן איננה תחליף לדיאטה. שאיבת שומן, שהיא פעולה  נפוצה ושגרתית בכירורגיה הפלסטית, מיועדת לטפל בשומן אשר נצבר באזורי גוף מסוימים. צברי שומן אלו, לאחר שיטופלו ויישאבו, מייצרים צללית דקה יותר, באזורים המטופלים בלבד. כמות השומן הנשאבת במהלך ניתוח אחד מוגבלת, כפי שיוסבר בהמשך, ולכן כאמור אל לאשה או לגבר הבאים לטיפול, להשלות עצמם כי ניתן לטפל בבת אחת במצבורי שומן גדולים.
אזורי הטיפול הנפוצים הם לרוב בירכיים , מותניים, צידי החזה, בטן ועכוז. שאיבת שומן מוגבלת מבוצעת גם באזורים אחרים כמו שוקיים וקרסוליים, זרועות, צוואר וגב, אולם אלו כבר נפוצים פחות ומותנים במבנה הגוף של כל אדם.
יחד עם השומן, מורחקים גם חלק מהתאים המייצרים את השומן. כתוצאה מכך, יכולת הגוף לייצר שומן עתידי באזורים המטופלים מצטמצמת בהרבה, ואם תהיה השמנה עתידית, הרי שהאזורים המטופלים ישמינו פחות באופן יחסי למקומות אחרים.
שאיבת שומן משולה לתהליך כיווץ הבטן לאחר לידה, כאשר ה" תינוק" הוא השומן. העור מעל האיזורים המטופלים מתכווץ בהדרגה על פי רמת האלסטיות שלו, לאחר הרחקת הנפח הפנימי, במהלך כ- 3 חודשים לאחר הניתוח. זו הסיבה שלא כל אחת ואחד מתאימים לשאיבה, כמו במקרי עודף מתיחת עור לאחר השמנה והרזיה, למשל, אז העור מאבד את האלסטיות שלו.

 

מהלך הניתוח

 הגדרת המילה " ניתוח" לשאיבת שומן איננה מוחלטת. ניתן יותר להתייחס אליה כאל פעולה כירורגית, אשר אמנם נעשית בהרדמה, ויש בה את כל המשמעויות של ניתוח מבחינת מהלך ההחלמה, אולם אין מדובר בחיתוך ותפירה.
שאיבת השומן מתבצעת דרך חתכים קטנטנים במספר נקודות הסמוכות לאזור המטופל. דרך חתכים אלו מוחדרת , כמובן בהרדמה, צינורית דקה חלולה אשר מחוברת בצידה השני אל מכונת ואקום חזקה. דרך צינורית זו נשאבות פקעיות השומן , כאשר המנתח פועל בתנועות מניפה מתחת לעור בכדי להגיע לשומן בטווח ההגעה של הצינורית. בכדי למנוע " תעלות " תת עוריות, יש להיכנס לאזור הנשאב דרך פתחים אחדים כדי ליצור אחידות.
הפעולה מתחילה בהזרקת כמות של תמיסת מי מלח , אשר בתוכה מומסים חמרי הרדמה מקומית וחומר המכווץ כלי דם, אל האזורים המטופלים. זאת על מנת לצמצם את הדמם האפשרי ולהוריד את הסיכוי לשטפי דם תת עוריים לאחר הניתוח.
השאיבה מתבצעת באופן סימטרי ככל האפשר, תוך השוואת נפחי השאיבה מכל צד. מגבלת כמות השאיבה היא של כ- 4 ליטר.
לאחר סיום השאיבה, נחבשים החתכים הקטנים ומולבש מחוך מיוחד על האזורים המטופלים בכדי לצמצם בצקת ושטפי דם.
זמן השחרור הביתה לאחר ההתאוששות נקבע על פי נפח השאיבה. במקרים של שאיבות שומן  בינוניות וגדולות ,לאחר שהות של כ- 24 שעות באשפוז, משתחררת המטופלת לביתה.
 

מהלך ההחלמה

בפרק הזמן לאחר הניתוח, במהלך  שבוע עד 10 ימים, המטופלת חווה לרוב לחץ ומתח באזורים המטופלים. תהליך זה נובע מהצטברות נוזלים ברקמות כתגובה לניתוח. הבצקת והנפיחות ייספגו בהדרגה בימים לאחר הניתוח, וכך גם ייעלמו הכאבים ותחושת הלחץ.
בכדי למנוע התפתחות פקקת בורידים ( טרומבוזה) יש לרדת מהמיטה ולבצע פעילות שגרתית קלה בבית תוך 24 שעות. בשאיבות שומן מוגבלות עד 4 ליטר הסיכוי לכך כמעט אפסי.
לאחר הניתוח, החבישות נשארות על הפצעים במשך כשבוע. ניתן כמובן להתרחץ יום לאחר הניתוח. במהלך החודש לאחר הניתוח ועל המנותחת ללכת עם מחוך מיוחד ( הניתן לרכישה בבית החולים).
כשבוע לאחר הניתוח מורחקים האגדים על ידי הרופא. פצעי הניתוח מחלימים בהדרגה. מבחינת הפצעים, הרי הם נרפאים  תוך כשבועיים שלושה. אין צורך בהוצאת תפרים, ולמעט טיפול מקומי קל לרוב אין כל בעיות .
יש לציין כי התוצאה הסופית של שאיבת שומן ניתנת להערכה אחרי מספר חודשים, עד שהעור מעל האזורים המטופלים מתכווץ.
החזרה לפעילות מלאה הדרגתית, אך תוך מספר ימים בדרך כלל אפשר לחזור לפעילות ביתית רגילה. החזרה לעבודה היא לרוב אחרי כשבוע, ופעילות ספורטיבית, אף היא בהדרגה, מאושרת אחרי 4-6 שבועות.
 

סיבוכים ובעיות

אין ניתוח בעולם אשר חף מבעיות אפשריות. בניתוחים פלסטיים ככלל, שולי הבטיחות גבוהים במיוחד, ואין תחליף לדיאלוג ישיר ואוהב בין הרופא והמטופלת, ונגישות בכל עת . ניתוח שאיבת שומן  הוא ניתוח נפוץ מאוד ומשביע רצון. רובם המכריע של הניתוחים  חולפים ללא כל בעיה, והחזרה לחיים רגילים מהירה. לפרקים עשויות להופיע בעיות מסוימות, אשר רובן קל, וניתן לטיפול. בכל מקרה של בעיה, יש ליידע את ד"ר תמיר או את צוות המרפאה.
הבעיות האפשריות נחלקות לכאלו אשר מופיעות בשבועות הסמוכים לניתוח, קרי בעיות מוקדמות, וכאלו שאר יכולות להופיע חודשים לאחר הניתוח, המייחסות יותר לתוצאות ניתוח.
בטווח הקצר יכולים להופיע דימום, זיהום, הפרשות  ושטפי דם תת עוריים. יכולים להצטבר גושים מתחת לעור, חלקם נוקשים, אשר הם בעצם פקעיות שומן שלא הורחקו והם נספגים לרוב ללא כל בעיה תוך זמן מה. יכולה להופיע הפרעת תחושה בעור , אשר היא לרוב זמנית, אך יכולה גם להיות ירידה קבועה בתחושה לטווח הרחוק.
בכדי לצמצם את הסיכוי לקרישי דם ברגליים או בעיות ריאה, על המטופל/ת לחזור לפעילות מתונה תוך 24 שעות מהניתוח.
בטווח הארוך, יכולות להופיע התעבות הצלקות, שקעים באזורים המטופלים, ותחושת אי סדירות של העור, כמו בצלוליטיס. שאיבת שומן אינה יכולה לטפל בתופעת הצלוליטיס. עשויה להיות אסימטריה מסוימת בין שני הצדדים המטופלים.
היווצרות צלקות, יש להדגיש, היא תופעה אישית, וכל אדם מגיב אחרת לחתכים בעור. ברוב המכריע של המקרים, כחלוף חודשים עד שנים, הצלקות מיטשטשות לגמרי וכמעט ואינן נראות, אולם לפרקים צלקות יכולות להיות בולטות ועבות.
בכל מקרה, עם הגיעה של מטופלת לשיחת ייעוץ, יוסברו הנושאים בפירוט, וכל מועמדת לניתוח חותמת על טופס הסכמה רשמי לניתוח, אשר מעיד כי הוסברו לה כל התופעות האפשריות. אין בכך בכדי להסיר את אחריותו של דר' תמיר- ההפך הוא הנכון. ד"ר תמיר יעשה הכל כדי למנוע כל בעיה, ובמקרה הצורך יהיה זמין לטפל בכל בעיה או אי נוחות.

שאלות ותשובות

ש: באיזה גיל אפשר לעשות שאיבת שומן?
ת: לאחר גיל ההתבגרות, ניתן לבצע שאיבת שומן מכל איש או אשה אשר עורם איננו רפוי מדי, ויכולתו האלסטית טובה, בכדי לאפשר התכווצות תקינה לאחר הניתוח. לכן, שאיבת שומן אינה מתאימה לרוב לאנשים מבוגרים מעל גיל 50.
ש: מה יקרה אם אשמין לאחר הניתוח?
ת: עליה במשקל לאחר הניתוח תתבטא בהשמנה כללית, אך האיזורים המטופלים ישמינו פחות באופן יחסי, היות וחלק מתאי השומן הורחקו במהלך השאיבה.
ש: תוך כמה זמן אראה את התוצאות?
ת: התוצאה היא מיידית, אולם ניתן לאמוד את התוצאות הסופיות רק לאחר חודשיים שלושה, לאחר ספיגת הבצקות והתכווצות העור.
ש: האם ניתן לשאוב כמות גדולה של שומן?
ת: כמות השומן הנשאבת מוגבלת ל  5 - 4 ליטר בניתוח אחד. מעבר לנפח זה ישנה עליה משמעותית בסיבוכים ובבעיות לאחר הניתוח.
ש: האם ניתן לשאוב שומן מהזרועות?
ת: שאיבת שומן מאיזורי הזרועות יכולה להיות בעייתית, היות ונותרים עודפי עור ניכרים אשר ייראו אחר כך " ככנפיים" ואינם יכולים להתכווץ היטב. שאיבת שומן מוגבלת כן אפשרית מהאזור.
 
 
לסיכום
שאיבת שומן היא פעולה כירורגית נפוצה, אשר יכולה להתבצע גם כחלק מניתוחים אחרים, ונותנת תוצאות טובות, לשביעות רצון מרובה ושיפור משמעותי באיכות החיים ובדימוי הגוף של המטופל/ת. אין כמובן תחליף לפגישה אישית וייעוץ לגבי כל מי שחפצה בניתוח זה, וכל הנושאים יוסברו בפגישת הייעוץ. למטופלת תהיה אפשרות לשאול כל שאלה רלוונטית לנושא והיא תיענה.
 
 

 
 
מרכז רפואי רמת אביב, ברודצקי 43, תל אביב
                טלפון 035278448