דף הבית >> ניתוחי מוס MOHS >> מהי שיטת מוס ?
מהי שיטת מוס?
טכניקת מוס הינה גישה כירורגית מיוחדת, אשר מיועדת להרחקת סוגים מסויימים של סרטני עור, בעיקר גידולי עור מסוג BCC ו- SCC. נגע  העור מורחק בשכבה אחת בכל פעם, ונבדק באופן מיקרוסקופי , בעוד החולה ממתין במקום. ברגע שהורחקה שכבת עור נגועה, היא נצבעת ומשורטטת על גבי מפה. אחר כך  עוברת הרקמה עיבוד מיידי על ידי טכנאית מיומנת אשר הופכת את קטע העור לחתכים מיקרוסקופיים מיקרוגראפיים. חתכים אלו נבדקים על ידי הרופא המנתח במיקרוסקופ, בכדי להחליט האם כל התאים הנגועים בגידול הורחקו. באם נותרו איי גידול, ניתן להגדיר במדויק היכן הם ממוקמים- בעומק או בשולי הנגע החיצוניים.
על פי מיקום הגידול הנותר, מורחקת אז  מן החולה שכבה נוספת של רקמה, באופן מדויק ומוגבל בגודלו , ונבדקת בתהליך דומה פעם נוספת. בדרך זו, שכבה אחר שכבה, מורחק הנגע עד הסרתו המלאה של הגידול.
כל שלב בניתוח עצמו נמשך בדרך כלל זמן קצר. אבל, תהליך עיבוד הרקמה במעבדה עשוי להמשך בין 20 דקות ועד שעה,  לכל סבב. לפיכך, מרבית הזמן עוברת על החולה בהמתנה לתוצאות הבדיקה. במהלך זמן זה, ממתין החולה בחדר ההמתנה, חופשי לקרוא, לצפות בטלויזיה או לשתות.

לצפיה באלבום תמונות ובסרט על הניתוח ניתן ללחוץ כאן 
 
  
מהם היתרונות של ניתוח בשיטת מוס?
השיטה הזו מציעה את דרגת הריפוי הגבוהה ביותר הידועה כיום לטיפול בסרטני עור, בהשוואה לכל שיטת טיפול אחרת. שיטת מוס גם מאפשרת לרופא המנתח להרחיק את הכמות הקטנה ביותר של רקמה בריאה סביב הגידול. לפיכך, שיטה זו מאפשרת את התוצאה הקוסמטית והאסתטית  הטובה ביותר, עם גודל צלקות קטן יחסית, בהשוואה  לגישה הכירורגית הרגילה.
 

כמה זמן נמשך תהליך הניתוח?
משך הזמן הנדרש להשלמת הניתוח תלוי בגודלו של גידול העור ובמיקומו, וכן במספר סבבי הניתוח אותם תצטרך/י לעבור. הזמן הממוצע לשהיה במקום הוא 2-4 שעות מתחילת התהליך, אולם חולים מסוימים עשויים להשאר זמן ארוך יותר. יש לזכור כי מטרת הניתוח היא להשיג הרחקה של 100% של תאי הגידול, ובכל מקרה כריתת סרטן העור תיעשה במהלך השהות, ובאותו היום.
 
 
 

מה קורה לאחר הסרת גידול העור?
לא ניתן לצפות מראש את גודלו הסופי של הפצע, אשר ייקבע על פי הגבולות האמיתיים של גידול העור. בכדי לסגור את הפצע הנוצר כתוצאה מהרחקת גידול העור, בתום התהליך, מוכנס החולה פעם נוספת לחדר הניתוח. בהרדמה מקומית נוספת, מבוצעת סגירת הפצע באחת ממספר דרכים אפשריות: תפירת החתך בקו צלקת ישרה, תפירה על ידי שימוש בעור סמוך לפצע ( מתלה עור ) או השתלת עור. בחירת השיטה הטובה ביותר תיעשה על ידי הרופא המנתח. נושאים אלו יוסברו בפירוט לחולה לפני הניתוח ובמהלכו על ידי הרופא המטפל.
 
 
 
 
 
מרכז רפואי רמת אביב, ברודצקי 43, תל אביב
                טלפון 035278448