דף הבית >> ניתוחי מוס MOHS >> מהם סרטני עור?
מהו גידול סרטני?
גידול המוגדר סרטני, מתייחס לתהליך בו קבוצת תאים  במקום כלשהוא בגוף מתחילה להתרבות בצורה בלתי מבוקרת, ללא שליטה על גודלה וקצב צמיחתה. כתוצאה מכך מתפתח גוש התאים ויכול להגיע למסת תאים גדולה. במצב זה יכולים להתרחש מספר דברים:
א. מסת התאים הגדולה ( גוש ) יוצרת נזק מקומי במקום בו היא נמצאת, יוצרת לחץ רקמה על אברים חשובים מבחינה תפקודית, והורסת מבנים נורמליים הקיימים באזור.
ב. תאים מסוימים מהגוש מתנתקים ממנו, נודדים בגוף ( דרך זרם הדם או מערכת הלימפה ) ונעצרים באבר אחר ( כגון ריאות, בלוטות לימפה, מוח, עצמות ועוד ). במקום זה הם מתרבים מאד ויוצרים נזק מקומי ניכר. מצב זה מוכר גם בשם גרורות של גידול סרטני.
ג. מסת התאים הגדלה באזור כלשהוא מנצלת את משאבי הגוף עד דלדולם, ללא יכולת של הגוף לספק את האנרגיה הדרושה לעצמו לשם קיום.
הגידולים אשר תוארו עד כה מכונים גידולים ממאירים, היות ונטייתם היא להרס הגוף ופגיעה בחיים. קיימים כמובן גם גידולים שפירים, אשר יכולים להגיע לגודל גדול, אולם הם מייצרים נזק מקומי בלבד באזור בו הם גדלים ואינם מתפשטים באופן גרורתי.
 
 

 
 
 גידולי עור - דרכי התפתחות
עורנו מורכב ממעטפת של תאים רבים ושונים, המתחלקים ברובם ללא הרף, היות והעור בא במגע מתמיד עם הסביבה ומתכלה. בתהליך התחלקות התאים המתמדת בעורנו, נוצרים לפרקים תאים בלתי תקינים. קיימות בגוף מערכות סינון וחיסון, אשר תפקידן לאתר את התאים האלו ולהשמידם. אולם, קורה כי תא או תאים כלשהם מתחמקים ממנגנון זה, ומתחילים להתחלק כאמור באופן בלתי מבוקר.
גידולי עור יכולים להיות שפירים ( כגון נקודות חן שונות, מסות עוריות וציסטות ) וזהו ממצא נפוץ ביותר. במרבית המכריעה של המקרים גידולים אלו לא יתפתחו לכלל גידול סרטני.
גידולי העור הממאירים מחולקים לשתי קבוצות עיקריות: כאלו שמקורם מתאים המכילים פיגמנט וכאלו שמקורם בשכבת התאים המתחלקים הנמצאים באפידרמיס.
גידולי עור סרטניים יכולים להתפתח מנגעים טרום סרטניים שמקורם בשתי קבוצות גדולות אלו.
בתמונה משמאל- מספר נקודות חן ( נבוסים ) פיגמנטריות על הגב. ממצא זה נפוץ מאוד. על הרופא הבודק לעקוב אחר נקודות חן אלו ולהחליט אלו מהן מהוות נגעים בעלי פוטנציאל שינוי לגידולים ממאירים בעתיד, ולהמליץ על הסרתן.
 

 
 
 
 גידולי עור טרום סרטניים
היות והעור נמצא כאמור במגע מתמיד עם הסביבה, הוא מושפע ממנה ומגורמים היוצרים לו נזק מתמשך. קרינת השמש, למשל, בחשיפה ממושכת ובעלת עוצמה, יוצרת נזק לתאים באופן ישיר, וכן מעוררת תאים מסויימים להתחלק. תאים מסויימים מתעוררים כדי ליצור את הפיגמנט מלאנין, אשר תפקידו לספוג את הקרינה העזה. זו הסיבה שעורנו הופך להיות כהה יותר בזמן שיזוף. נזק ארוך טווח, או חשיפה אלימה לשמש ( שיזוף עמוק ) יכולים לשבש פעולתם של תאים, ולגרום לנגעי עור שפירים להפוך לממאירים. אנשים אשר נחשפו במשך זמן ממושך ומגיל צעיר לשמש, כמו עובדי אדמה וחקלאים, עורם ניזוק ומרובה נגעים ועם קשקשת עליהם- כל אלו יכולים בנקל, ברגע כלשהוא, להפוך לגידול עור סרטני.
בתמונה משמאל- עור ניזוק שמש ומרובה נגעים טרום סרטניים
 

 
גידולי עור מסוג מלנומה
נגעי עור פיגמנטריים ונמשים שונים, עשויים במהלך השנים להפוך לגידול עור ממאיר הקרוי מלנומה (MELANOMA). סוג זה של גידול סרטני מהווה 5% בלבד מגידולי העור הסרטניים. נגע מלאנומה עשוי להתפתח מנגע עורי ותיק וקיים, או כגידול המופיע לראשונה על עור ללא כל נגע קודם. גידולים אלו נוטים להיות כהים, חומים או שחורים,  עם גבול משונן מעט. אבחנת הגידול נעשית על סמך בדיקה פתולוגית לאחר הרחקת הגידול באופן כירורגי, ועל פי תוצאות הבדיקה יוחלט על אופי הטיפול בהמשך. לפרקים, על פי עוביו של הנגע המורחק, יהיה צורך בטיפול כירורוגי נוסף, אשר יכול לכלול גם הרחקת בלוטות הלימפה וכן טיפולים אונקולוגיים נוספים
איבחון מוקדם הנו בעל ערך רב, היות וככל שהגידול מתגלה בשלב מוקדם יותר כך קל יותר לטפל בו ונזקו קטן יותר. קל לכל אדם לאתר גידולים על פני עורו, בשונה מגידולים אחרים פנימיים הקשים לבדיקה עצמית. לכן, חשובים העירנות ותשומת הלב לנגעי עור כהים עם פיגמנט עליהם, אשר עוברים השתנות או גדילה. מי אשר שם לב לשינוי או חושד בנגע כלשהו בגופו, מוטב שייבדק על ידי רופא עור או מנתח פלסטי בהקדם.
ניתוחים בשיטת MOHS אינם מתאימים לטיפול במלאנומה ממאירה או בנגעי עור פיגמנטריים אחרים.
בתמונה משמאל- נגע מלאנומה אופייני. שימו לב לשוליים המשוננים, ולצבע השחור במספר מוקדים על פניו.
 
גידולי עור סרטניים
 
מרכז רפואי רמת אביב, ברודצקי 43, תל אביב
                טלפון 035278448