דף הבית >> ניתוחי מוס MOHS >> סרטני עור מסוג BCC ו- SCC

סרטני עור מסוג BCC ו SCC

כתוצאה מחשיפה ממושכת לשמש, בסוגי עור שונים ומסיבות נוספות, עשויים להתפתח נגעי עור סרטניים. גידולים אלו יכולים להתפתח מנגעים טרום סרטניים, או להופיע באופן פתאומי בעור בריא לגמרי. בכל מקרה מדובר בתהליך הדרגתי, לרוב על פני מספר חודשים ולעיתים גם יותר.
גידולי העור הללו  הם הנפוצים ביותר בגוף האדם. בדרך כלל, הם מתחילים כפצע או גידול עורי קטן הגדל בהדרגה. התנהגותם הביולוגית של גידולים אלו (בעיקר ה- BCC ) היא של התפשטות מקומית איטית, כפצע שאינו נרפא, היכול לדמם לפעמים,  אשר פוגע ברקמה הסמוכה אליו. באם גידולים אלו מאובחנים ומטופלים כהלכה ובזמן, נזקם יהיה מינימלי.
 
גידולים אלו ( למעט במקרים נדירים ) אינם מתפשטים באופן כלל גופני, ונזקם הוא בעיקר כפגם תפקודי, על פי מיקומם בגוף, וכן פגם אסתטי.
ב- 85% מהמקרים, מופיעים גידולים אלו באזורי הראש והצוואר. במקרים רבים הנגע הנראה לעין מייצג רק חלק מגודלו האמיתי, הסמוי והעמוק יותר. במקומות מסויימים , כמו ליד העין, אף, אוזניים ושפתיים הגידולים יכולים לחדור לעומק ולסכן את האבר הסמוך.
גידולי עור מסוג SCC יכולים להיות אגרסיביים יותר, ומהלך התפתחותם מהיר יותר מאשר ה- BCC. אופיינית גדילה מהירה של גוש מכוייב, רטוב ומפריש. לנגעים  אלו יכולת להגיע לגודל גדול יחסית, ואז נזקם משמעותי יותר.

במקרים נדירים יכולים נגעי SCC להתפשט למקומות אחרים בגוף.
 
מרכז רפואי רמת אביב, ברודצקי 43, תל אביב
                טלפון 035278448